PMEG2005EGWJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG2005EGWJ |
Description | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 500mA Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG2005EGWJ Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 66pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Supplier Device Package SOD-123 |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 500 mA | Base Product Number |