PMEG10020ELXEX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG10020ELXEX |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123HP |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123HP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 14 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 150 nA @ 100 V |
Part Status Active | Capacitance @ Vr, F 55pF @ 1V, 1MHz |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Supplier Device Package SOD-123HP |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 2 A | Operating Temperature - Junction 175°C |