PMEG10020ELXEX
DigiKey Part Number
1727-PMEG10020ELXEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG10020ELXEXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG10020ELXEXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG10020ELXEX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123HP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123HP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
14 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD-123HP
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
175°C