PMEG045V150EPDZ
DigiKey Part Number
1727-7635-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7635-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7635-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG045V150EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 15A Surface Mount CFP15
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG045V150EPDZ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 µA @ 45 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
610pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 15 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)