PHPT61002NYCX
DigiKey Part Number
1727-1780-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1780-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1780-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHPT61002NYCX
Description
TRANS NPN 100V 2A LFPAK56 PWRSO8
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 2 A 140MHz 1.25 W Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 500mA, 1.5V
Mfr
Power - Max
1.25 W
Digi-Reel®
Frequency - Transition
140MHz
Operating Temperature
175°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
SC-100, SOT-669
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
75mV @ 50mA, 500mA