PESD3V3W1BCSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 32.314
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
5.1V (Typ) Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
TrEOS ESD Protection for USB Type-C®
PESD3V3W1BCSFYL
DigiKey Part Number
1727-8347-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8347-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8347-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3W1BCSFYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.1VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PESD3V3W1BCSFYL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)
No
Series
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
0.5pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.8V (Typ)
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5.1V (Typ)