PESD2CAN24T-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD2CAN24T-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CAN24T-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CAN24T-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CAN24T-QR
Description
TVS DIODE 24VWM 35VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35V (Typ) Clamp 5.3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Applications
CAN
Capacitance @ Frequency
13.5pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Automotive
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
26V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A (8/20µs)