PESD24VV1BA-QX
DigiKey Part Number
1727-PESD24VV1BA-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VV1BA-QX
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 3.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Applications
Telecom
Capacitance @ Frequency
14pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Automotive
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A (8/20µs)