PDZ11B-QF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9.570
Datasheet
Zener Diode 11 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PDZ11B-QF
DigiKey Part Number
1727-PDZ11B-QFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ11B-QF
Description
DIODE ZENER 11V 400MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms