PBLS1504Y-QX
DigiKey Part Number
1727-PBLS1504Y-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLS1504Y-QX
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 15V 100mA, 500mA 280MHz 200mW Surface Mount 6-TSSOP
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
60 @ 5mA, 5V / 200 @ 10mA, 2V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA, 100nA
Part Status
Obsolete
Frequency - Transition
280MHz
Transistor Type
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Power - Max
200mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA, 500mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V, 15V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Base (R1)
22kOhms
Supplier Device Package
6-TSSOP
Resistor - Emitter Base (R2)
22kOhms