NGW50T65H3DFPQ
DigiKey Part Number
1727-NGW50T65H3DFPQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGW50T65H3DFPQ
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 340 W Through Hole TO-247-3L
Category
Switching Energy
1.7mJ (on), 500µJ (off)
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
85 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
20ns/98ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
145 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 50A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
340 W