NEX90230APA-Q100F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NEX90230APA-Q100F |
Description | NEX90230APA-Q100/SOT8062/HTSSO |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-HTSSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 µA |
Series | PSRR 60dB (100Hz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable, Power Good |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 40V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
Voltage Dropout (Max) 0.95V @ 300mA | Supplier Device Package 8-HTSSOP |