HPZR-C6V7X
DigiKey Part Number
1727-HPZR-C6V7XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-HPZR-C6V7XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-HPZR-C6V7XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPZR-C6V7X
Description
DIODE ZENER 6.7V 962MW SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.7 V 962 mW ±5% Surface Mount SOD-123W
Category
Impedance (Max) (Zzt)
42.4 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123W
Power - Max
962 mW