Image for GANB1R2-040QBAZ is not available
GANB1R2-040QBAZ
DigiKey Part Number
1727-GANB1R2-040QBAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GANB1R2-040QBAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GANB1R2-040QBAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GANB1R2-040QBAZ
Description
GANB1R2-040QBA/SOT8092/VQFN16
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 105W (Tc) Surface Mount 27-VQFN (6x4)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
6V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3500 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
105W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
27-VQFN (6x4)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 10A, 5V