BZX79-C20,113
DigiKey Part Number
1727-BZX79-C20,113TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX79-C20,113CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-C20,113
Description
DIODE ZENER 20V 400MW ALF2
Detailed Description
Zener Diode 20 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms