BZX79-B47,113
DigiKey Part Number
BZX79-B47,113-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B47,113
Description
DIODE ZENER 47V 400MW ALF2
Detailed Description
Zener Diode 47 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms