BZX384-B62Z
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B62ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-B62ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-B62ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B62Z
Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 62 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
215 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 43.4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW