BZT52-C36X
DigiKey Part Number
1727-BZT52-C36XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52-C36XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52-C36XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-C36X
Description
DIODE ZENER 36V 350MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 350 mW ±5.6% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.6%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V