BAS70-06W-QX
DigiKey Part Number
1727-BAS70-06W-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-06W-QX
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 70 V 70mA Surface Mount SC-70, SOT-323
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA
Supplier Device Package
SOT-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA