BAS70-04-QR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Diode Array 1 Pair Series Connection 70 V 70mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS70-04-QR
DigiKey Part Number
1727-BAS70-04-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BAS70-04-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BAS70-04-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-04-QR
Description
DIODE ARR SCHOT 70V 70MA TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA
Supplier Device Package
TO-236AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA