BAS40LS-QYL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 6.718
Datasheet
Diode 40 V 120mA Surface Mount DFN1006BD-2
BAS40LS-QYL
DigiKey Part Number
1727-BAS40LS-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BAS40LS-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BAS40LS-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40LS-QYL
Description
DIODE SCHOT 40V 120MA DFN1006BD2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed