74LVC240ADB,112 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 7.804
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 7.376
Datasheet
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
Rochester Electronics, LLC
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SSOP
74LVC240ADB,112
DigiKey Part Number
74LVC240ADB,112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC240ADB,112
Description
IC BUFF 1.2V/3.6V 20-SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.2V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)