74LVC1G53DC-Q100H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 74LVC1G53DC-Q100H |
Description | IC SWITCH SPDT X 1 10OHM 8VSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 Circuit IC Switch 2:1 10Ohm 8-VSSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | -3db Bandwidth 300MHz |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Charge Injection 7.5pC |
Series | Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 6pF |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Leakage (IS(off)) (Max) 5µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Switch Circuit SPDT | Grade Automotive |
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 2:1 | Qualification AEC-Q100 |
Number of Circuits 1 | Mounting Type Surface Mount |
On-State Resistance (Max) 10Ohm | Package / Case 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
Voltage - Supply, Single (V+) 1.65V ~ 5.5V | Supplier Device Package 8-VSSOP |