74HC173PW,112 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1.940
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 6.346
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
74HC173PW,112
DigiKey Part Number
74HC173PW,112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC173PW,112
Description
IC FF D-TYPE SGL 4-BIT 16-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Max Propagation Delay @ V, Max CL
30ns @ 6V, 50pF
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Trigger Type
Positive Edge
Series
Current - Output High, Low
7.8mA, 7.8mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2V ~ 6V
Part Status
Obsolete
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Function
Master Reset
Input Capacitance
3.5 pF
Type
D-Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
1
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Bits per Element
4
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Clock Frequency
95 MHz