NHD-2.4-240320DA-CTXN-T
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320DA-CTXN-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320DA-CTXN-T
Description
2.4" TN TFT W/ RESISTIVE TOUCH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 3/4-SPI, 6/16/18-Bit RGB, 8/9/16/18-Bit MCU, Parallel 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320DA-CTXN-T Models
Category
Viewing Area
38.72mm W x 51.04mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
3/4-SPI, 6/16/18-Bit RGB, 8/9/16/18-Bit MCU, Parallel
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ILI9341V
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Background Color
White
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)