NHD-10.1-1024600MB-LSXV is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Focus LCDs
In Stock: 2
Datasheet
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 10.1" (256.54mm) 1024 x 600
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
Mounting Bracket Advantages for TFT Displays
NHD-10.1-1024600MB-LSXV
DigiKey Part Number
NHD-10.1-1024600MB-LSXV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-10.1-1024600MB-LSXV
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
222.72mm W x 125.28mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
1024 x 600
Part Status
Obsolete
Interface
LVDS
Display Type
TFT - Color
Controller Type
HX8282-A
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)