NHD-1.69-160128B
DigiKey Part Number
757-NHD-1.69-160128B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.69-160128B
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.69
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transflective Red, Green, Blue (RGB) OLED 8-Bit, Parallel, I2C, SPI 1.69" (42.93mm) 160 x 128
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.69-160128B Models
Category
Dot Pixels
160 x 128
Interface
8-Bit, Parallel, I2C, SPI
Packaging
Tray
Controller Type
SSD1333
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
OLED
Dot Size
0.05mm W x 0.19mm H
Display Mode
Transflective
Dot Pitch
0.07mm W x 0.21mm H
Diagonal Screen Size
1.69" (42.93mm)
Base Product Number
Viewing Area
35.58mm W x 28.86mm H