END5359A-50M
DigiKey Part Number
644-END5359A-50MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-END5359A-50MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-END5359A-50MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
END5359A-50M
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
9mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q100, AEC-Q200
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)