GD30MPS12J-TR
DigiKey Part Number
1913-GD30MPS12J-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1913-GD30MPS12J-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1913-GD30MPS12J-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD30MPS12J-TR
Description
DIODE SIL CARB 1200V 59A TO2637
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 59A Surface Mount TO-263-7
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1101pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-263-7
Current - Average Rectified (Io)
59A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 30 A