GA08JT17-247
DigiKey Part Number
1913-GA08JT17-247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA08JT17-247
Description
TRANS SJT 1700V 8A TO247AB
Customer Reference
Detailed Description
JFET N-Channel 8 A 48 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
850pF @ 800V
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Resistance - RDS(On)
230 mOhms
Packaging
Tube
Power - Max
48 W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
175°C
FET Type
N-Channel
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1.7 kV
Package / Case
TO-247-3
Current Drain (Id) - Max
8 A