G3R30MT12K
DigiKey Part Number
1913-G3R30MT12K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3R30MT12K
Description
SIC MOSFET N-CH 90A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 90A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.69V @ 12mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
155 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3901 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
400W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
36mOhm @ 50A, 15V