Image for FR70KR05 is not available
FR70KR05
DigiKey Part Number
1913-FR70KR05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR70KR05
Description
DIODE STANDARD REV 800V 70A DO5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 800 V 70A Chassis, Stud Mount DO-5
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 100 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Supplier Device Package
DO-5
Current - Average Rectified (Io)
70A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 70 A