IRE-12/10-Q12PF-C
DigiKey Part Number
811-IRE-12/10-Q12PF-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRE-12/10-Q12PF-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 10A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
2.828 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Eighth Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.41" L x 1.45" W x 0.50" H (61.2mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
Eighth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10A
Approval Agency
cURus
Power (Watts)
120 W