UWR-12/750-D48A-C
DigiKey Part Number
811-1916-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWR-12/750-D48A-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 9W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 750mA 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
750mA
Mfr
Power (Watts)
9 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Efficiency
82.5%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)