UWR-12/1650-D12A-C
DigiKey Part Number
811-1907-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWR-12/1650-D12A-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 19W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.65A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.65A
Mfr
Power (Watts)
19 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Efficiency
82.5%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm)