UWR-12/1250-D24A-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Traco Power
In Stock: 44
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 18V - 36V Input
UWR-12/1250-D24A-C
DigiKey Part Number
811-1902-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWR-12/1250-D24A-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.48" H (50.8mm x 25.4mm x 12.2mm)