UWE-12/20-Q48NBM-C
DigiKey Part Number
811-UWE-12/20-Q48NBM-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWE-12/20-Q48NBM-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 18V - 60V Input
Category
Power (Watts)
240 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Baseplate, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
95.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Eighth Brick
Voltage - Input (Max)
60V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Eighth Brick
Current - Output (Max)
20A