UEI15-120-Q12P-C
DigiKey Part Number
811-1868-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEI15-120-Q12P-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.3A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UEI15-120-Q12P-C Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
84.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.10" L x 0.96" W x 0.32" H (27.9mm x 24.4mm x 8.1mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.3A