IRQ-54/2.8-W80PB-C
DigiKey Part Number
811-IRQ-54/2.8-W80PB-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRQ-54/2.8-W80PB-C
Description
16V-160V I/P , 54V 150W O/P, POS
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.8A 16V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
4.242 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
16V
Size / Dimension
2.41" L x 1.56" W x 0.53" H (61.2mm x 39.6mm x 13.5mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.8A
Approval Agency
CE, cURus
Power (Watts)
67 W