RDER72J223K3K1H03B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 3.170
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 1.229
Datasheet
Upgrade
Direct
TDK
In Stock: 920
0.022 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
RDER72J223K3K1H03B
DigiKey Part Number
490-8933-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER72J223K3K1H03B
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDER72J223K3K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)