RDER72J152K2M1H03A
DigiKey Part Number
490-9259-1-ND - Cut Tape (CT)
490-9259-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER72J152K2M1H03A
Description
CAP CER 1500PF 630V X7R RADIAL
Detailed Description
1500 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RDER72J152K2M1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)