RDER72H102K1K1H03B
DigiKey Part Number
490-16644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER72H102K1K1H03B
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RDER72H102K1K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)