LQH5BPH1R5NT0L
DigiKey Part Number
490-18453-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18453-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18453-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH5BPH1R5NT0L
Description
FIXED IND 1.5UH 3A 28.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 28.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH5BPH1R5NT0L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
28.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Current - Saturation (Isat)
5A