GRM155R71C104JA88D
DigiKey Part Number
490-6327-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6327-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6327-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R71C104JA88D
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R71C104JA88D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)