GCQ1555C1H390FB01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 4.300
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 43.000
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
YAGEO
39 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GCQ1555C1H390FB01D
DigiKey Part Number
GCQ1555C1H390FB01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCQ1555C1H390FB01D
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCQ1555C1H390FB01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)