GCM188R71H273MA55J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
0.027 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCM188R71H273MA55J
DigiKey Part Number
490-GCM188R71H273MA55JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71H273MA55J
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM188R71H273MA55J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)