GCM1555C1H390GA16D
DigiKey Part Number
490-GCM1555C1H390GA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM1555C1H390GA16DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM1555C1H390GA16DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555C1H390GA16D
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
39 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GCM1555C1H390GA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)