DFE32CAH2R2MR0L
DigiKey Part Number
490-DFE32CAH2R2MR0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-DFE32CAH2R2MR0LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-DFE32CAH2R2MR0LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE32CAH2R2MR0L
Description
FIXED IND 2.2UH 2.9A 43 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 2.9 A 43mOhm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
DFE32CAH2R2MR0L Models
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A