LITF480-26B24
DigiKey Part Number
2725-LITF480-26B24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LITF480-26B24
Description
DIN-RAIL ACDC POWER SUPPLY 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
95%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.15" W x 4.88" H (127.0mm x 80.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
800V
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V