MPQ18811-10EGY-AEC1-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 465
Datasheet
10A Gate Driver Capacitive Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-SOIC
MPQ18811-10EGY-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ18811-10EGY-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ18811-10EGY-AEC1-Z
Description
ISOLATED, SINGLE-CHANNEL GATE DR
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output High, Low
3A, 5A
Mfr
Current - Peak Output
10A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Output Supply
14.5V ~ 30V
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Capacitive Coupling
Qualification
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Isolation
5000Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
150kV/µs
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width)